Finanse i ekonomia

Czynniki wpływające na cenę waluty

Czynniki wpływające na cenę waluty

Podstawową wiedzą jaką musimy posiadać w sytuacji gdy chcemy zacząć grać na międzynarodowym rynku walutowym jest to co wpływa na wzrost lub spadek ceny danej waluty. Praktycznie od zawsze zauważamy

wiecej

Od czego zależy naliczanie emerytury?

Od czego zależy naliczanie emerytury?

Wartość naszej emerytury jest zależna od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas jej obliczania. Przede wszystkim bardzo ważny jest czas pracy. Warto nadmienić,

wiecej

Piramidy finansowe

Piramidy finansowe

Osoby nieznające się na bankowości często padają ofiarami podejrzanych instytucji, obiecujących kolosalne zyski w krótkim czasie. Mechanizmy, na których opierają się takie fundusze to zazwyczaj odpowiedniki piramid finansowych. Oznacza to, że zyski są wypłacane dopóki do funduszu przystępują nowe osoby, powierzające organizacji swoje pieniądze. Wypłacane więc zyski nie pochodzą z inwestycji, lecz z kapitału nowych uczestników.

wiecej

Bezpieczne inwestowanie

Bezpieczne inwestowanie

Posiadasz zapas gotówki i chcesz ją dobrze zainwestować? Pamiętaj, by przed wybraniem funduszu obiecującego bardzo wysokie zyski dokładnie sprawdzić instytucję, która go oferuje. Jeśli jest to bank, możemy być pewni, że jest to instytucja regularnie kontrolowana oraz spełniająca wymogi nałożone przez państwo. Jeśli zaś jest to parabank, to nie mamy żadnej gwarancji nie tylko co do uzyskania obiecanych zysków, ale nawet do odzyskania wkładu.

wiecej

Popularność parabanków

Popularność parabanków

Chociaż eksperci przestrzegają przed korzystaniem z usług parabanków, a media co jakiś czas donoszą o oszukanych klientach takich instytucji, parabanki wciąż istnieją i przyciągają nowych klientów. Jakie są tego przyczyny? Przede wszystkim, wiele osób wciąż nie jest świadomych różnicy między parabankami, a bankami. A przecież to tylko te drugie podlegają regulacjom organów państwowych i są objęte funduszem gwarancyjnym, który zapewnia bezpieczeństwo ulokowanych środków. Oznacza to, że w przypadku ulokowania pieniędzy w instytucję niebędącą bankiem, nie mamy żadnej gwarancji odzyskania ich w wypadku niewypłacalności.

wiecej

Funkcjonowanie banków

Funkcjonowanie banków

Ze względu na bardzo ważną rolę, jaką odgrywają w gospodarce banki, ich funkcjonowanie musi być kontrolowane przez państwowe instytucje. Dzięki temu, możliwe jest zapobieganie rozregulowaniu gospodarki oraz reagowanie w przypadku nadchodzącej upadłości. Dzięki zewnętrznej kontroli i stosowaniu gwarancji względem banków możliwe jest swobodne i bezpieczne korzystanie z ich usług przez obywateli. Niemniej jednak, aby banki mogły prowadzić przynoszącą im zyski działalność, muszą dokładnie przyglądać się komu, przykładowo, udzielają kredytu.

wiecej